EPA Yalıtımın Merkezi
Danışma Hattı 0532 277 38 07 – 0532 345 56 16

Ses yalıtımı nasıl yapılır ?

Herhangi bir yapı daha planma aşamasında iken Ses Yalıtımı dikkate alınmalıdır. Yapılar inşası veya tadilatı sırasında duvar, döşeme, tavan, cam ve doğrama gibi elemanları belirlenirken ses yalıtım özelliği yüksek olan malzemeler kullanılmalıdır Ayrıca ses yalıtım malzemeleri kullanılarak alttan, üstten ve yandan gelen seslerin engellenmesi gerekir.

Ses yalıtımı yararları nelerdir ?

Gürültü, çağımızda çevre kirliliğinin bir boyutu olarak önemli bir sorun oluşturmakta ve nedeni ilk anda tespit edilemeyen birçok sağlık sorununa yol açmaktadır. Ses yalıtımı ile ilgili çalışmalar ve gürültü denetimi, sağlıklı ve huzurlu bireyler, temiz bir çevre, dikkat ve iş veriminin artırılarak iş kazalarının önlenebilmesi konularında gerek ülkemiz gerekse insanlarımız için büyük önem taşımaktadır.

Ses şiddeti nedir, nasıl ifade edilir ?

Ses şiddeti, birim zamanda birim alana gelen ses enerjisi miktarıdır. Büyüklük olarak ise dB (desibel) ile ifade edilir. Ses seviyesi ile ilgili şu örnekleri verebiliriz: Kalkış halindeki uçak (25 m mesafede) - 140dB Yol kazısı (7 m mesafede) - 90dB Çalar saat zili (1 m mesafede) - 80dB 50 km/h hızla giden otomobilin içi - 70dB Normal konuşma (1 m mesafede) - 50dB Sakin yatak odaları (olması gereken) - 35dB